7 Eylül 2008 Pazar

Spaghettilere Emek Veren Besteciler - Bölüm 3


Bruno Nicolai:

Spaghettilerin melodik yolculuğuna Bacalov ile verdiğimiz ufak bir molanın başlangıç noktamızla birebir bağlantılı bir diğer önemli besteciyle devam ediyoruz. Film müzikleri dünyasıyla koleksiyoner veya meraklı derecesinde ilgili olan kişiler için Bruno Nicolai uzak bir isim değildir. Şahsi kompozisyonlarıyla beraber büyük usta Morricone'nin pek çok albümünde de ismine rastlayabilmek mümkündür.

Bruno Nicolai 1926 yılında İtalya'da doğdu. Santa Cecilia Konservatuarında ana branşı olan org ve kompozisyon öğrenimi gördü. Morricone albümlerine kadar uzanacak şahsi bir dostluğun başlangıcıda bu yıllara rastlamaktadır. Nicolai'nin eğitimi sırasında tanıştığı büyük usta, albümlerinin kayıtları esnasında kendi kompozisyonlarının yönetimini Nicolai'ye bırakmıştır. Ayrıca Nicolai isminin geçtiği Morricone albümlerinde ki org performanslarının da büyük bir bölümü bizzat Nicolai tarafından icra edilmektedir.

Bruno Nicolai'nin kariyeri boyunca beraber anıldığı tek isim elbette ki Morricone değildir. Carlo Rustichelli, Nino Rota ve önceki bölümde ele aldığımız Louis E. Bacalov'un da pek çok albümünün kayıtlarında orkestarının yönetimi Bruno Nicolai tarafından üstlenilmiştir.

Adios Nicolai:

Peki Nicolai salt bir orkestra şefi ve bir yorumcumudur?

Her ne kadar büyük isimlerin yanında anılarak geri planda kaldığı gibi bir izlenim oluşsada Bruno Nicolai'nin kendine özgü sounduyla gerçekleştirdiği ve aralarında oldukça başarılı film ve tv müzikleri besteleri bulunmaktadır. Kariyerinin ana kolu 1970'lerin İtalyan korku filmlerinin besteciliği üzerine gelişse de, gözden kaçırılmaması gereken ve türe bire bir uyumlu Spaghetti Western çalışmalarıda bulunmaktadır.Bu çalışmalar içerisinde zirve noktası kuşkusuz INDIO BLACK (Adios Sabata) filminin müzikleridir. Sanatçıya spaghetti müzikleri konusunda ki şöhretini kazandıran bu çalışma Sabata serisinin son halkası olan Yul Brynner'li bu spaghetti kadar kolay kavranabilir ve eğlenceli bir albümdür.

Eğlence teması sadece INDIO BLACK için değil Nicola'nin nerdeyse tüm Spaghetti çalışmalarında rastlanılan bir durumdur. Morricone'de olduğu gibi ıslıktan, kilise orguna pek çok değişik unsuru kovboyların dünyasına başarıyla uyarlayan besteci en az filmler kadar kolayca akılda kalabilen melodilere imzasını atmıştır.

Sanatçının diskografisinden spaghetti örneklerini aşağıdaki listeden inceleyebilir ve istediğiniz albümden örnek melodileri albüm ismine tıklayarak açılan sayfadan dinleyebilirsiniz;


Bruno Nicolai'yi kısa bir tanıtım yazısı içerisinde tek bir şahıs ve başarılı bir kompozitör olarak ele almaya çalışarak, eşlik ettiği büyük isimler kadar yetenekli bir müzisyen olduğunun altını çizmek gerekmektedir. 1970'li yılların geneline hakim deneysel müziklerden etkilenen film müzikleri bestecilerinden birisi olarak bugün oldukça nadir bulunabilen Edi Pan etiketli "Tempo" serisi ise psychedelic ve senfonik müziğin birbirine harmanlanmasının deneylerini içermektedir.


1991 yılında aramızdan ayrılan sanatçının detaylı diskografisini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazan: Gökay GELGEC - Yojimbooo

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Nico Fidenco'da bu tür için oldukça iyi çalışmalar yapmıştır.