20 Ağustos 2008 Çarşamba

Spaghettilere Emek Veren Besteciler - Bölüm 2


Louis E. Bacalov:

Spaghettilerde Ennio Morricone ile başladığımız müzik yolculuğuna türün fantastik bestecilerinden Louis E. Bacalov ile devam ediyoruz. Öncelikle her tanıdık ve uzun isimde noktalama suretiyle kısaltılıp öğrenme arzusu güden hayranlarda ilk etapta bilinmesi gereken ikinci isim konusuna değineceğim. Bestecinin kullanmadığı ikinci adı Enrique'dir ve pek çok albümünde bu noktalama dahi yer almamaktadır.

Bacalov, 30 Mart 1933 tarihinde Arjantin'de dünyaya geldi. İlk çalışmaları üzerine kesinleşmiş bir albüm kayıt tarihi bulunmamakla beraber bilinen ilk film müziği çalışması 1960 tarihli La Banda del Buco'dur. Çalışmanın plak olarak basılmış bir versiyonu bulunmamaktadır. Plak olarak basılan ve 45'lik formatında olan ilk eseri 1962 yapımı I Due Della Legione Straniera filminin müzikleridir.


Stil:

İlk dönemlerinde westernler adına bir çalışması bulunmamakla beraber Morricone'nin 1964'te Leone ortaklığıyla girişip yepyeni bir kulvara taşıdığı spaghetti müziklerine katkısı Sergio Corbucci'nin 1966 yapımı klasiği DJANGO ile beraber başlar. Roberto Fia'nın vokalleriyle bütünleşen bu senfonik pop çalışma ile spaghettilerin fantastik bestecisi olmanın adımını atmıştır.

Bacalov'un çalışmaları her zaman için filmin içeriğiyle popüler kültürün bir köprüsünü kurma çabasıdır. A Bullet for General (Quien Sabe?) de kulaklara zalimce konuk olan ispanyol gitarın kendisini trompetin huzurlu dünyasına bırakışı bu köprü içerisinde ki yolculuğun bir örneğidir.

Sanatçının diskografisinden spaghetti örneklerini aşağıdaki listeden inceleyebilir ve istediğiniz albümden örnek melodileri albüm ismine tıklayarak açılan sayfadan dinleyebilirsiniz;

Film müzikleri dünyasında Ennio Morricone veya kendisiyle aynı ülkede dünyaya gelen Lalo Schifrin kadar keskin dönüşlerin temsilcisi olmasa da çalışmalarında her zaman için belli bir çizginin üzerinde yer almayı başarmış Bacalov'un 1995 yılında The Postman'in müzikleriyle Oscar kazanmıştır. Ayrıca efsane İtalyan yönetmen Fellini ile beraber çalışmaları bulunmaktadır.

Son söz olarak çağımızın iflah olmaz spaghetti fanlarından Quentin Tarantino'da Kill Bill serisinin müzik albümünün toplaması esnasında sanatçıya saygı duruşunda bulunarak Lee Van Cleef'in başrolünü oynadığı İl Grande Duello'nun temasına da yer vermiştir.


Not: Bacalov'un müziklerini bestelediği A Bullet For General ve Django üzerine yayınlanmış yazılara filmlerin isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazan: Gökay GELGEC - Yojimbooo

Hiç yorum yok: