17 Nisan 2016 Pazar

Modern Alt Kültür'de Spaghetti WesternPost-Modern şehirli alt kültür'ün son dönemlerde klasikleşmiş filmler ve müziklerin yeniden keşfi ve sanki dünyada şu ana kadar hiç varolmamışcasına bir keşif yarışına girdiği bu günlerde Spaghetti Western kültlerinin modern grafik tasarımlarıyla buluşması kaçınılmaz bir dönüşüm olarak göz zevkimizi şenlendiriyor. 

Filmlerin orjinal afişleri ve filmlerle beraber bir dönem Avrupa'da oluşan yepyeni moda akımının bugün grafik sanatlara da ilham vermesi Spaghetti Western seven bizleri mutlu eden gelişmeler. Sosyal medya, interaktif ve siber katılımcılık, paylaşmanın dayanılmaz doyumu veya doyumsuzluğu içerisinde yeni nesil çalışmaları sadece görsel tabanlı sosyal içeriğe dayandıran Pinterest içerisinde toplu halde bulma şansını edindim. 
İliya Peyson'a ait pinterest alanının içinde sadece Spaghetti olarak ayrı bir pano bulunuyor. Pano'nun amacı geçtiğimiz haftalarda Spaghettilere Emek Verenler serisinde incelediğim Iginio Lardani gibi, türün animasyon ve görsel grafik tasarımları üzerine yoğunlaşmak olmuş. Spaghetti Westernler üzerine popüler alt kültüre hizmet etmesi koşuluyla tüm eski ve yeni grafik çalışmalar ve kısa sunum videoları bir araya getirilmiş. 

Neticede bizlerede bu güzel derlemeyi izlemek ve kullanıcıyı favorilerimize eklemek kalmış. Şahsi fikrimce bu yazıda kullanmış olduğum Çizme ve Makarnaya dolanmış altı patların beraberinde Dolar Üçlemesi üzerine yapılmış minimalist tasarımlar son derece ilgi çekici.

Clint Eastwood'u zombie olarak görmek isterseniz link ve fazlası için aşağıdaki satırı takip etmeniz yeterliİliya Peyson Pinterest Spaghetti Sayfası için buraya tıklayınız. 

Yazan : Gökay Gelgeç - Yojimbooo

Hiç yorum yok: